اطلاعیه: جهت دانلود آموزش ها لازم است اشتراک طلایی خریداری کنید خرید اشتراک طلایی
اطلاعیه: جهت دانلود آموزش ها لازم است اشتراک طلایی خریداری کنید خرید اشتراک طلایی
0
0

دانلود رایگان کتاب پاسخ به تاریخ اثر محمدرضا پهلوی

3402 بازدید

معرفی کتاب پاسخ به تاریخ

اکنون بیش از یک سال از انتشار آخرین کتابم در تهران می گذرد. کتابی آکنده از امید، که در آن عقاید و آرمان های خود را درباره آینده مردم ایران ارائه داده بودم. آینده ای که آرزو داشتم تا حد امکان نیک فرجام و سعادتمند و پررونق باشد و زیبنده کشوری شود که با تاریخ چندهزارساله اش، همواره یکی از پایه گذاران اصلی تمدن جهانی بوده است.

قسمتی از کتاب پاسخ به تاریخ

برای آنکه قضاوت تاریخی به درستی انجام شود، باید ابتدا تاریخ کشورمان را شناخت و آن را کاملا درک کرد. ایران که کشوری کهن با سابقه سه هزار سال حکومت شاهنشاهی است، در طول تاریخ خود فراز و نشیبهای بسیار داشته و رویدادهای نیک و بد فراوانی را پشت سر گذاشته است. گویی که رویارویی با خطرات بزرگ همواره جزئی از زندگی این ملت بوده است.

ضعفها و قدرتهای موقعیت جغرافیایی ما

ایران کشور کهنسالی است که تاریخش به اعماق قرون و اعصار می رسد. این سرزمین در منطقه ای از خاورمیانه قرار گرفته که گاهواره تمدن های بزرگ غرب محسوب می شده است. و در حکم چهار راهی بوده که مسیرهای ارتباطی بین اروپا و آسیا و نیز بین شبه قاره هند و آفریقا از آن می گذشته.

ایران همجوار سه دریاست: دریای خزر در شمال خلیج فارس در جنوب غربی؛ خلیج عمان در جنوب. و از دریای مدیترانه که قرنها مرکز جهان متمدن بوده، فقط به اندازه پهنای دو کشور سوریه و عراق فاصله دارد.

در بخش دیگری از کتاب پاسخ به تاریخ می خوانیم:

گرچه احتمالا مورخان و افسانه سرایان در مورد فجایع تيمورلنگ، راه افراط پیموده اند، ولی تردید نمی توان کرد که وی با خشونت و از طریق ارعاب و وحشت حکومت نمود اما با تمام این فجایع ملت ایران بار دیگر قدعلم کرد و رستاخیزی دیگر در زمان شاهنشاهی صفوی (۱۱۱۵-۷۸۰) وقوع یافت.

شاه عباس کبیر-اصفهان نصف جهان

شاه اسمعیل نتوانست در برابر تجاوزات پرتغالیان به فرماندهی آلفونس دالبوکرک ایستادگی کند و آنان بر جزیره هرمز و بخشی از سواحل جنوبی ایران تسلط یافتند. پس از سقوط امپراطوری روم، این نخستین بار بود که غربیان به ایران حمله می کردند و در حقیقت این رویداد را باید سرآغاز فصلی نوین در روابط ایران با کشورهای باختر و گرایش ایرانیان بسوی تمدن غربی دانست.

.:نسخه فارسی و بدون سانسور:.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://boxpackage.info/?p=2356
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:
برای دسترسی به لینک های دانلود لطفا اشتراک تهیه کنید

نظرات

0 نظر در مورد دانلود رایگان کتاب پاسخ به تاریخ اثر محمدرضا پهلوی

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.